ניהול עסקאות תמ"א 38

תמ"א 38 הינה תוכנית המתאר הארצית שגרסתה הראשונה פורסמה בשנת 2005, ומאז עברה מספר גלגולים ושינויים, לצורך התאמתה למציאות הדיור בישראל. התוכנית, אשר מטרתה היא לתמרץ את מיגונם וחיזוקם של מבנים ותיקים בפני רעידות האדמה, מאפשרת לדיירי בניין כזה לבצע תהליך התחדשות כולל של המבנה, לרבות הוספת ממ"ד לדירות, הוספת מעלית לבניין, הגדלת שטחי המרפסות או הוספתן (בבניינים בהן לדירות כיום אין מרפסות) וכן הלאה. במסגרתן של התוכנית והחקיקה המשלימה לה, נקבעו הסדרים על פיהם, בתמורה למיגונם ולחיזוקם של המבנים לצורך עמידה בתקן העדכני לעמידה בפני רעידות אדמה, יינתנו לדיירים הקיימים בבניין זכויות הבנייה לבנייתן של דירות נוספות. דירות אלה נמכרות על ידי נציגות בעלי הדירות ליזמים / קבלנים כתמורה לחיזוק ולשיפוץ הבניין, או, לחילופין, תמורת הריסתו של הבניין ובנייתו מחדש.

איזה סוגים של עסקאות תמ"א 38 קיימות?
כיום, קיימים שני סוגי עסקאות תמ"א 38. הסוג הראשון, כולל את ביצוע החיזוק והמיגון בבניין הקיים, תוך הרחבתן של דירות קיימות והוספת דירות חדשות. הסוג השני כולל את הריסתו של הבניין הישן ובנייה, תחתיו של בניין חדש. בעסקה מסוג זה, יקבלו הדיירים הקיימים דירות חדשות, גדולות יותר, כאשר את שאר הדירות, מוכר היזם כדי לכסות את עלויות הפרויקט. בעוד שבסוג העסקה הראשון, הדיירים יישארו, לרוב, בדירותיהן לכל משכו של הפרויקט, בסוג העסקה השני, יפנו הדיירים את דירותיהם למגורים בשכירות, מתחילת הפרויקט ועד לסיומו.

מדוע נדרש עורך דין מומחה בתחום ניהול עסקאות תמ"א 38?
בין אם העסקה שייכת לסוג התמ"א 38 הראשון או לסוג השני, מדובר בפרויקט ובעסקה ארוכי טווח ומורכבים ביותר, שמעורבים בהם גורמים רבים (כמו היזם, בעלי הדירות, הבנקים אשר ממשכנים את הדירות הקיימות, הבנק/ים המלווים את הפרויקט, רוכשי הדירות העודפות החדשות מהיזם וכן הלאה, כשבכל פרויקט כזה, ההתקשרויות הן רבות ומורכבות למדי. אין ספק כי עסקת תמ"א 38, בין אם היא שייכת לסוג התמ"א הראשון או השני, מצריכה את התייחסות המקצועית המפורטת, לכמות גדולה של היבטים משפטיים מורכבים, שלכל אחד מהם ישנה חשיבות משמעותית רבה בהצלחתו (או, חו"ח בכשלונו) של הפרויקט. בתחילת הדרך, כאשר צצו פרויקטי התמ"א הראשונים, חלק מדיירי הבניינים לא פנו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי, וגילו, עד מהרה, את גודל הטעות שעשו. לכן, כיום, כשלב ראשון, מומלץ להתקשר עם עורך דין המתמחה בתחום, לפני כל צעד אחר שתעשו!

משרד עורכי דין צימרינג רוקח ושות' הינו בעל ניסיון רב בניהול עסקאות תמ"א 38 ובייצוג הדיירים בשני סוגי העסקאות.

השירותים שלנו

נשמח לעזור לכם 
בכל שאלה! 
לפרטים התקשרו 
074-767-94-41 
או מלאו את הטופס 
ונחזור אליכם בהקדם

 
phone6, phone, contact, telephone, support, call

074-767-94-41

envelop, envelop, mail, email, contact, letter

sam@lawzr.com

location3, location, map, marker, pin

יגאל אלון 120, תל אביב

clock3, clock, time, schedule

א'-ה' 08:00-17:00

 

יצירת קשר

 

לקביעת פגישת ייעוץ חייגו 074-767-94-41 או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם